Fundacja Fort Kosocice została powołana w 2023 roku przez rzeźbiarza Mirosława Bacę i krakowską artystkę Annę Weronikę Zięciak.

Inicjatywa rewitalizacji Fortu Kosocice i utworzenia miejsca rezydencji artystycznych to przedsięwzięcie wpisujące się ogólną strategię ochrony i rewitalizacji obiektów historycznej Twierdzy Kraków z przeznaczeniem ich na działalność muzealną i kulturalną w celu udostępnienia mieszkańcom miasta. Ściśle współpracujemy z władzami samorządowymi miasta Krakowa, konserwatorem miejskim, instytucjami kultury a także historykami, naukowcami, architektami, artystami i innymi organizacjami w kraju i zagranicą.

Centrum rezydencji artystycznych to projekt zakładający budowę i stworzenie profesjonalnych pracowni dla artystów, adaptację budynku fortu na potrzeby ich zakwaterowania i zapewnienia pobytów twórczych. Fort Kosocice zlokalizowany jest w południowych obrzeżach miasta i obejmuje historyczny budynek Fortu 50 ½  W (West) oraz 4 hektarowy teren zielony wraz z wałami, fosami, kaponierą, równią bojową. Cały obszar zostanie poddany rewitalizacji zgodnie z opracowaniami naukowymi i wytycznymi konserwatora oraz przeformułowany na publicznie dostępny park rzeźb realizowanych w ramach programów statutowych Fundacji. Obecnie w Forcie Kosocice znajdują się pracownie ceramiki, scenografii i rzeźby. Obiekt jest wpisany do rejestru zabytków i jest częścią historycznej Twierdzy Kraków powstałej w czasach zaboru austro-węgierskiego.

Celami statutowymi Fundacji Fort Kosocice są pozyskanie środków na utworzenie centrum rezydencji artystycznych, przeprowadzenie prac konserwatorskich i rewitalizacyjnych fortu, organizacja rezydencji artystycznych, tworzenie kolekcji dla parku rzeźb, wspomaganie twórców poprzez realizację projektów artystycznych i kulturalnych o zasięgu regionalnym, krajowym i międzynarodowym. Skupiamy się na sztukach plastycznych ze specjalnym uwzględnieniem rzeźby i ceramiki. Realizujemy projekty związane z ochroną zabytków, dziedzictwa kulturowego, popularyzacją sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego.


Zespół Fundacji Fort Kosocice to artyści, konserwatorzy dzieł sztuki, osoby zaangażowane w kulturę, pasjonaci sztuki i historii.

 

Mirosław Baca (Fundator, prezes Zarządu) to doceniany na całym świecie rzeźbiarz od lat realizujący wielkoformatowe prace w przestrzeni publicznej, organizujący wystawy i wydarzenia artystyczne w Japonii, Stanach Zjednoczonych, Meksyku i krajach europejskich. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, stypendysta rządów meksykańskiego i japońskiego, były wykładowca rzeźby na Uniwersytecie Hokkaido w Japonii. Od 2005 r. członek Królewskiego Stowarzyszenia Rzeźbiarzy w Londynie (Royal Society of Sculptors). Obecnie pracuje w pracowni na terenie Fortu Kosocice.

Do osiągnięć artysty należą wystawy indywidualne w Polsce (Butohsfera Warszawa, Dom pod Jedlami Zakopane, Collegium Broscianum Kraków), Japonii (Iwamizawa JR Station, Sapporo Clock Tower Gallery, Ube Biennale), Stanach Zjednoczonych (Margaret Thatcher Project Nowy Jork, Cochran Gallery, Lamar Dood Center LaGrange Georgia, R. MacNamara Foundation Maine, I-Park Foundation Connecticut), Danii (Hollufgård Skulpturpark Odense), Kanadzie (KIRA Nowy Brunszwik), Indiach (Craft Beton Project), Meksyku (Jardin de las Esculturas Xalapa Veracruz) oraz wystawy zbiorowe we Włoszech, Francji, Wielkiej Brytanii, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Meksyku, Indiach, Danii. Nagradzany w Polsce, Wielkiej Brytanii, Japonii, Włoszech (Ube Biennale, Stypendium Miasta Krakowa, Premio Trinacria, Kajima Sculpture Competition). Programy rezydencjalne w Danii, Kanadzie, Indiach, Stanach Zjednoczonych, Japonii, Meksyku. Jako rzeźbiarz współpracuje lub współpracował z wieloma instytucjami kultury (Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Lamar Dodd Art Center w Stanach Zjednoczonych, Instituto Veracruzano de la Cultura w Meksyku), artystami i architektami (Masashi Futakami, Ken Yasuda, Archidea Łódź, Rawlins Design Nowy Jork).

 

 Portfolio:

baca-sculpture.com

 

Evaporation       Point 2017

 

The Dance in Sculpture 2015

 

Anna Weronika Zięciak (Fundatorka, członkini Zarządu) zajmuje się scenografią, fotografią, choreografią (wykształcenie w kierunku psychologii (WSE), ceramiki(AGH)). Od ponad 20 lat prowadzi pracownię ceramiczną na Forcie Kosocice ściśle współpracując z marką CANDELUNA. Uczestniczka targów zarówno w Polsce jak i zagranicą (Targi Sztuki Ludowej w Krakowie, Gdańsku, Wrocławiu, Targi Sztuki Potsdam, Targi artystyczne Berlin). Współpracowała przy projektach scenograficznych w Krakowie, Warszawie, Wrocławiu dla licznych teatrów i Telewizji Polskiej. Współtworzyła Muzeum Twierdzy Kraków na Kopcu im. Tadeusza Kościuszki,  jest współzałożycielką grupy fotograficznej  Fotoplastikon (wystawy w Krakowie: Biblioteka Wojewódzka, Mały Rynek). Pracowała w Radio RMF oraz w Radio Alfa. Jako gospodyni zabytkowego budynku fortecznego (pracownia ceramiczna, siedziba Fundacji) Anna Weronika Zięciak od lat realizuje projekty artystyczne związane z zachowaniem i „ratowaniem” starych fragmentów architektury drewnianej w połączeniu z elementami nowo powstałej ceramiki odnoszącymi się do kultury ludowej regionu.

Porfolio:

 

 

 

Michał Czerski (członek Rady Programowej) jest przedsiębiorcą działającym w sektorze kultury. Jako Prezes Zarządu IMAGO Centrum Sztuki Ludowej Sp. z o.o., jest główną postacią stojącą za organizacją prestiżowych wydarzeń kulturalno- targowych w sercu Krakowa, ze szczególnym uwzględnieniem Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej oraz Kiermaszu Pogranicza Kultur. Te wydarzenia stanowią unikalną platformę, na której artyści, rzemieślnicy i twórcy ludowi mogą zaprezentować swoją pracę szerokiej publiczności.

Z pasją i zaangażowaniem, Michał Czerski pełni rolę menedżera w sektorze kultury, jednocześnie działając jako mecenas rzemiosła i rękodzieła artystycznego. Jego oddanie dobru rękodzielników, rzemieślników oraz twórców ludowych jest widoczne w każdym aspekcie jego działalności.

Jest oddany promocji i zachowaniu dziedzictwa kulturowego Polski. Dzięki jego działaniom, sztuka ludowa i rzemiosło artystyczne stają się bardziej widoczne i dostępne dla wszystkich. Jest innowatorem wprowadzającym nowoczesne elementy do tradycyjnych wydarzeń kulturowych, co zapewnia im ponadczasowość i trwałe znaczenie. Jako mecenas tych dziedzin, wspiera twórców, umożliwiając im rozwijanie swojego potencjału oraz wzmacniając pozycję Krakowa jako centrum kultury i sztuki.


Marta Bobek (członkini Rady Programowej) absolwentka wydziału Konserwacji Dzieł Sztuki na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz kierunku Historia Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Od 15 lat prowadzi Pracownię Konserwacji Dzieł Sztuki, gdzie zajmuje się renowacją zabytkowych malowideł i rzeźb. Współpracuje przy realizacji projektów konserwatorsko- budowlanych w zakresie wykonawstwa oraz opracowania koncepcji i programów prac. Realizuje projekty artystyczne w ramach marki Dobra Koncepcja w zakresie aranżacji wnętrz zabytkowych i rewitalizacji przestrzeni historycznych do współczesnych potrzeb użytkowych.


Skip to content