Projekt obejmuje realizację wielkoformatowej wystawy w przestrzeni publicznej, której celem jest zwrócenie uwagi na zanikające elementy dziedzictwa kulturowego. Wykorzystanie drewnianych elementów architektury ludowej pozyskanych przy rozbiórce i modernizacji starych domów w połączeniu z artystycznymi obiektami ceramicznymi o tematyce i wątkach ludowych są propozycją nadania nowego formatu tradycyjnym i zanikającym tradycjom architektury i sztuki ludowej. Wystawa jako uzupełnienie 48. Międzynarodowych Targów Sztuki Ludowej w Krakowie adresowana jest do ogromnej liczby mieszkańców i odwiedzających miasto.

Celem wystawy jest zwrócenie uwagi na tradycyjne i zanikające elementy kultury ludowej, tracone formy budownictwa w ramach modernizacji, zanikające rzemiosło artystyczne. Jednocześnie, wystawa staje się propozycją „ratowania” materiału i nadania mu artystycznego wymiaru. Popularyzacja sztuki ludowej w połączeniu z aspektami ekologicznymi jak powtórne wykorzystanie materiału to ważny faktor proponowanego zamierzenia artystycznego. Projekt ma charakter popularyzujący sztukę ludową, edukacyjny dla ogółu społeczeństwa, promocyjny dla rzemiosła artystycznego oraz dziedzictwa kulturowego regionu. Jest propozycją utrwalania i ochrony dziedzictwa kulturowego w artystycznej formie.

Rynek Główny w Krakowie

2 – 18 sierpnia 2024

 

                                          

 

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego, Miasta Krakowa oraz Fundacji Totalizatora Sportowego.

 

Zobacz więcej

 

Odnośniki

Skip to content