Dofinansowano ze środków programu własnego
Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku
Rzeźba w przestrzeni publicznej dla Niepodległej – 2025
pochodzących z budżetu
Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Nazwa zadania: TRUMPET CONCERTO w Nowym Targu
Wartość dofinansowania: 88 960,00 zł
Całkowity koszt inwestycji: 99 960,00 zł
Krótki opis projektu:
Zakup i szerokie udostępnienie współczesnej rzeźby o tytule „Trumpet Concerto” autorstwa Mirosława Bacy oraz stała jej ekspozycja w lobby Miejskiego Centrum Kultury w Nowym Targu. Praca o tematyce muzycznej formalnie odnosząca się do działalności miejskiej instytucji kultury (sala koncertowa, zajęcia muzyczne) jest wyznacznikiem strategii kulturalnej miasta zwracającej się w kierunku sztuki nowoczesnej jako kontrastu dla folkloru góralskiego wszechobecnego w regionie i mieście będącym stolicą Podhala.
Rzeźba artysty o międzynarodowej renomie i jednocześnie powiązanego z Nowym Targiem staje się spoiwem integrującym z innymi instytucjami kultury, zapowiedzią ścisłej współpracy, symbolem otwartości miasta. Firmuje renomę instytucji oraz wpływa na podwyższenie poziomu satysfakcji mieszkańców, stanowi ogniwo identyfikacyjne i wyróżniające na tle innych obiektów użyteczności publicznej. Abstrakcyjny i uniwersalny charakter rzeźby pozwala na swobodną interpretację dodając funkcję edukacyjną.
Data podpisania umowy:
Kompozycja rzeźbiarska składająca się z trzech integralnych elementów to część cyklu prac inspirowanych muzyką klasyczną. Spokój, precyzja, napięcie, rytm, równowaga to kluczowe pojęcia dla prezentowanej kompozycji rzeźbiarskiej. Nie odnosi się do konkretnych dzieł muzycznych lecz do struktury, formalnych aspektów oraz substratu emocjonalnego muzyki samej w sobie. Dzięki korelacji rozmiaru, napięciu formy, zestawieniu naturalnych materiałów, zbalansowaniu ciężaru, grze ornamentu i wprowadzeniu elementów ażurowych prezentowana rzeźba zaprasza odbiorcę do uczestnictwa we wspólnej przestrzeni, zachęca do dotyku oraz przemieszczania się pomiędzy poszczególnymi jej częściami. Rzeźba sugerująca formalnie sekcję dętą muzyki umieszczona przy wejściu do sali koncertowej, w miejscu koncertów muzyki klasycznej oraz festiwali jazzowych to ogniwo sieciujące Miejskie Centrum Kultury w Nowym Targu z ważnymi instytucjami muzyki i sztuki. W 2024 r. rzeźba prezentowana była w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie w ramach projektu „Rondo Kraków”